Vadovų paieška – komunikacijos stiliai

Galima sakyti, kad daugiau nei pusė darbuotojų palieka darbą, nes jiems greičiausiai nepatiko ne pati įmonė, bet vadovas, kuris nesugebėjo jų įtikinti, jog tai yra puiki bendrovė. Todėl yra ypač svarbu atrasti tikrai gerą bosą ir tai prasideda nuo tinkamo interviu suorganizavimo. Žinoma, kad galima kandidatų klausti apie jų komunikavimo stilių, tačiau čia iš karto galima pasiruošti šabloniškiems atsakymams, kurie realios naudos neduos. Norint užtikrinti, kad vadovų paieška būtų kaip įmanoma efektyvesnė, reikia daugiau dėmesio atkreipti ne į tai, ką sako pašnekovas, tačiau į jo komunikavimo stilių.

Pirmiausia, galima išskirti dvejas vadovų rūšis, tai yra orientuoti į darbuotojus ir orientuoti į rezultatą. Pastarieji yra susitelkę į darbą, efektyvūs ir nuolatos vadovaujasi logika, o tai tikrai nėra sunku pastebėti interviu metu. Priešingai, tie, kurie yra orientuoti į darbuotojus yra laisvesni ir juos neretai galima pavadinti nuomonės formuotojais, nes būtent jie stengiasi išplėšti kaip įmanoma daugiau iniciatyvos ir bendradarbiavimo iš likusių kolegų. Tai galima suprasti tik su tinkama vadovų paieška, nes pastarieji yra linkę pritarti atrankų specialistams, juos užjausti bei ieškoti bendros kalbos. Dar prieš kurį laiką atklikti tyrimai nustatė, kad orientuoti į darbuotojus vadovai yra linkę apie užduotis kalbėti daugiskaita, tai yra „mes padarysime“ ar pan., o ne vienaskaita („aš atliksiu“ ir t.t.).

Taip pat vadovai gali būti arba skautai, arba kariai. Kalbant paprasčiau, pirmasis tipažas yra linkęs leisti situacijai rutuliotis pačiai ir daug nekeisti, stebėti viską iš išorės, o sekantis nuolatos jaučia puolimą ir gina savo darbuotojus, skyrių ir net patį save. Neaišku kurie iš jų yra geresni, nes kiekvienas turi savųjų pliusų bei minusų, tačiau ir vieni, ir kiti yra reikalingi visoms organizacijoms. Interviu metu reikia atkreipti dėmesį ar kandidatas jaučiasi nesaugai, tai yra ar papildomai atsakinėja lygindamas save su kitais padaliniais ar specialistais, jeigu ne, tai reiškia, kad jie greičiausiai yra skautai. Žinoma, kad ideali vadovų paieška turėtų užtikrinti, kad bus atrinktas abiejų tipažų mišinys, tačiau tai ne visada pavyksta.