Kada saulės elektrinė iš tiesų atsiperka?

saulės elektrinė

Tinkamai įrengta saulės elektrinė leidžia naudotis visais alternatyviosios energetikos privalumais. Auganti oro tarša skatina ieškoti praktiškesnių ir patogesnių sprendimų kasdieniams buities poreikiams. Vienas iš tokių – atsinaujinančių energijos šaltinių pritaikymas namuose. Tiesa, nuosavos saulės elektrinės įsirengimas daugeliui lietuvių vis dar kelia nemažai klausimų, kurių svarbiausias – kada saulės elektrinė atsipirks?

Saulės elektrinės įrengimas ir atsiperkamumas

Reikia pripažinti, kad saulės elektrinės kainuoja gana daug. Vis dėlto, skatindama kuo plačiau naudotis alternatyviosios energetikos galimybėmis, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) fizinius asmenis kviečia pasinaudoti parama saulės elektrinės įrengimui. Saulės elektrinės taip pat gali būti perkamos lizingu, todėl įsirengti elektrinę namuose tampa gerokai paprasčiau, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Daugelis įmonių elektrinės įrengimo darbus atlieka vos per kelias savaites, o tai reiškia, kad saulės sugeneruota elektros energija galite pradėti naudotis be jokių didesnių rūpesčių.

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad saulės elektrinės neturi jokių judančių detalių, todėl jų eksploatacijos laikas gali siekti ir daugiau nei 40 metų. Paprastai saulės elektrinėms suteikiama 25–30 metų garantija. Kalbat apie elektrinių atsiperkamumą, ekspertai pabrėžia, kad paprastai elektrinė atsiperka per 10–12 metų. Kadangi jų naudojimo laikas kur kas ilgesnis, elektrinės spėja ne tik atsipirkti, bet ir sugeneruoti nemažą naudą. Iš tiesų saulės elektrinė yra laikoma viena saugiausių ir pelningiausių šių dienų investicijų, leidžianti generuoti gana didelę metinę grąžą. Pasinaudojus APVA parama saulės elektrinės įrengimui, atsiperkamumą galima pasiekti ir dvigubai greičiau – vidutiniškai per 5–7 metus.

 

Ar įmanoma apskaičiuoti saulės elektrinės atsiperkamumą?

Paprastai, kalbant apie saulės elektrinės atsiperkamumą, yra lyginama elektrinės įrengimo kaina su tuo, kiek metų šios sumos užtektų mokėti energijos tiekėjui už elektrą. Vis dėlto, reikėtų nepamiršti, kad elektros kainos nuolatos kinta. Manoma, kad Lietuvoje su laiku elektros tinklų generuojamos elektros energijos įkainis dar labiau augs. Be to, reikėtų įvertinti ir nepiniginę naudą – čia svarbiausia yra tai, kad naudodamiesi saulės elektrinės pagaminta energija prisidedate prie švaresnės aplinkos kūrimo. Praktika rodo ir kitą svarbų niuansą – namai su saulės elektrinėmis rinkoje yra vertinami gerokai brangiau, todėl ateityje, jei norėsite parduoti namą, galite tikėtis didesnės pirkėjų paklausos.