Verslo vertinimas: ką reikėtų žinoti?

Nesvarbu, kiek laiko veikia verslas ir kokios jis yra dydžio, naudinga žinoti jo savininkams, kokios vertės yra jų verslas. Deja, dažniausiai, daugelis verslų dirba to nežinodami, tad pasitaikius įvairioms situacijoms yra reikalingas verslo vertinimas. Jo metu galima apskaičiuoti, kokia yra verslo vertė. Tokias paslaugas teikia profesionalūs vertintojai, kurie žino, kaip tai tinkamai padaryti.

Kada reikalingas vertinimas?

Dažniausiai verslo vertinimas reikalingas perleidžiant arba norint įsigyti verslą. Pavyzdžiui, jeigu yra parduodamas verslas, verta sužinoti, ar pardavėjo prašoma kaina yra adekvati. Verslo vertė susideda iš daugybės dedamųjų, todėl labai svarbu, kad jo kaina atitiktų esamą situaciją. Deja, labai dažnai iš pirmo žvilgsnio tai nustatyti labai sudėtinga, todėl tam ir reikalingas profesionalus turto vertinimas.

Kas skaičiuojama?

Įprastai, kai užsakomas nekilnojamojo turto vertinimas, skaičiuojamas pastato amžiaus, jo geografinė vieta, savininko investicijos. Panašiai yra ir tokiu atveju, kai reikia nustatyti verslo vertę, tačiau čia įvertinami visai kiti dalykai. Vienas svarbiausių – tai verslo sugeneruojamas pelnas. Jis labai svarbus, atliekant vertinimą. Taip pat vertinami visi verslo finansiniai įsipareigojimai bei potencialus augimas. Be to, vertinant, galima skaičiuoti ir akcijų vertes bei visus kitus finansinius rodiklius. Tik žinant visą tai galima tiksliai įvertinti vertę.

Kokius dokumentus reikės pateikti?

Tam, kad profesionalus vertintojas tinkamai apskaičiuotų verslo kainą, svarbu pateikti visus svarbius dokumentus. Tai turėtų būti visi su finansai susiję dokumentai, kurių gali paprašyti vertintojas. Todėl prieš pasirenkant vertintoją ir užsakant vertinimo paslaugą, reikėtų sužinoti, ar visus dokumentus turite. Jums prireiks finansinių ataskaitų, veiklos ataskaitų, kredito sutarčių, paskolų sutarčių, kitų finansinius įsipareigojimus įrodančių dokumentų. Taip ir ir įsigijimo dokumentų, jeigu turite įsigyto turto. Pavyzdžiui, dažnai verslui priklauso įvairus ilgalaikis materialusis turtas, taip pat brangi technika, baldai, automobiliai. Visa tai galima bus analizuoti skaičiuojant verslo vertę.

Kaip ieškoti vertinimo?

Verslo vertinimas yra sudėtinga procesas, kurį reikėtų patikėti tik patikimiems profesionalams. Tokių Lietuvoje galite surasti, paieškoje internete, Svarbu neužsakinėti iš pirmo pasitaikiusio skelbimo, o rinktis patikimus paslaugos tiekėjus. Rinkitės vertintojus, kurie rinkoje veikia jau ne vienerius metus, yra įvertinti ir juos rekomenduoja jų buvę klientai. Tik taip būsite tikri, kad paslauga bus suteikta kokybiškai ir galėsite išvengti nemalonių konfliktų.